Η ομάδα της ΕΣΥΟΜ συμμετείχε με μεγάλη επιτυχία στο 8ο Πανελλήνιο συνέδριο Συμβουλευτικής Ψυχολογίας και 3ο Πανελλήνιο Συνέδριο Θετικής Ψυχολογίας. Το Συνέδριο πραγματοποιήθηκε 9-12 Νοεμβρίου στο Πάντειο Πανεπιστήμιο.
Η πρόεδρος μας Κυρία Μαρία Μαλικιώση – Λοϊζου, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, ήταν πρόεδρος του 11ου Συμποσίου με Συζητήτρια την Αντιπρόεδρο μας Κυρία Άννυ Μπενέτου, Ελληνική Επιστημονική Εταιρεία Συμβουλευτικής Ομηλίκων.
![8o Πανελλήνιο Συνέδριο Συμβουλευτικής Ψυχολογίας και 3ο Συνέδριο Θετικής Ψυχολογίας 9-12 Νοεμβρίου 2023](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_768/https://esyom.gr/wp-content/uploads/2023/11/e6963ec8-6c90-4ff1-9d00-a800619037b2-1024x768.jpeg)
Στο Συμπόσιο παρουσιάστηκαν:
1. H φιλοσοφία και τα οφέλη της συμβουλευτικής ομηλίκων/ομοτίμων για το άτομο και την κοινότητα απο την κα Άννυ Μπενέτου.
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_768/https://esyom.gr/wp-content/uploads/2023/11/8e5598e5-983f-4a66-93fc-c8457ee67ffd-1024x768.jpeg)
2. Το Σεμινάριο εκπαίδευσης Συμβουλευτικής και αποτελεσματικής Επικοινωνίας για εθελοντές συμβουλευτικής ομοτίμων, απο τις Κυρίες Μαρία Σαμαρά και Αγγελική Σωτηρίου, Ελληνική Επιστημονική Εταιρεία ΣυμβουλευτικήςΕλληνική Επιστημονική Εταιρεία Συμβουλευτικής Ομηλίκων.
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_768/https://esyom.gr/wp-content/uploads/2023/11/38fdae94-c706-4916-bb8f-fdb885275da5-1024x768.jpeg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_768/https://esyom.gr/wp-content/uploads/2023/11/9c4b167a-e32d-490c-8d37-d8ff393c9158-1024x768.jpeg)
3. Η ομάδα Συμβουλευτικής ομοτίμων για εργαζόμενους σε νοσοκομεία, από την κυρία Μαρία Κάλφα, Ελένη Παπαχριστοδούλου, Ελληνική Επιστημονική Εταιρεία Συμβουλευτικής Ομηλίκων.
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_768/https://esyom.gr/wp-content/uploads/2023/11/14ac1dd4-9845-4330-bf8a-72f8265b6fca-1024x768.jpeg)
4. Η ομάδα Συμβουλευτικής ομοτίμων στην ειδική Αγωγή απο τις Κυρίες Αστερόπη Πολυκανδριώτη και Δωροθέα Λοϊζου, Ελληνική Επιστημονική Εταιρεία Συμβουλευτικής Ομηλίκων.
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_768/https://esyom.gr/wp-content/uploads/2023/11/d20d60fc-641a-433b-98d5-19d2e44705cf-1024x768.jpeg)
5. Η Συμβουλευτική ομηλίκων στην εκπαίδευση απο τις κυρίες Αγγελική Σουρλαντζή, Δωροθέα Λοϊζου και Φωτεινή Λοϊζου, Ελληνική Επιστημονική Εταιρεία Συμβουλευτικής Ομηλίκων.
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_768/https://esyom.gr/wp-content/uploads/2023/11/b9657f14-33aa-4eed-9903-c5f9a7d4c53d-1024x768.jpeg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_768/https://esyom.gr/wp-content/uploads/2023/11/aeed54f4-e0df-4b62-a2a5-9247934692a9-1024x768.jpeg)
Επίσης, στα πλαίσια του Συνεδρίου πραγματοποιήθηκε το εργαστήριο “Συμβουλευτική ομοτίμων στην πράξη” απο τις Κυρίες Αγγελική Σουρλαντζή, Φωτεινή Λοϊζου και Δωροθέα Λοϊζου.
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_768/https://esyom.gr/wp-content/uploads/2023/11/d65db00d-1bd5-4503-9b16-f63eab6f5e51-1024x768.jpeg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_768,h_1024/https://esyom.gr/wp-content/uploads/2023/11/09addec3-dd3a-4f49-a7c2-4fe65653cdeb-768x1024.jpeg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_768,h_1024/https://esyom.gr/wp-content/uploads/2023/11/affd1bb6-abe1-4a10-bdf2-d281e3f28046-768x1024.jpeg)
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_768/https://esyom.gr/wp-content/uploads/2023/11/d68db7a4-dfd9-4e95-8fe7-c379ffe2312f-1024x768.jpeg)
Ευχαριστούμε όλους εσάς που είσασταν μαζί μας και σας περιμένουμε στην ομάδα μας.